fbpx
Tatuaże / Studio tatuażu

Historia tatuażu

W tym artykule opowiemy trochę o historii tatuażu. Przedstawiamy kilka interesujących faktów, które warto znać, zwłaszcza, jeśli jest się miłośnikiem tatuażu. Niektóre elementy historii tatuażu mogą być zaskakujące, jednak wszyscy mamy świadomość, że tatuaż w żadnym razie nie jest sam w sobie nowoczesną sztuką i wymysłem naszych czasów.

Tatuaż jest praktyką zdobienia skóry, która jest znana od tysięcy lat. Historia tatuażu jest bogata i zróżnicowana, a jego znaczenie zmieniało się w zależności od kultury i czasu.

Tatuaż w założeniu pierwotnym był elementem rytualnym oraz kulturowym. Nie każdy mógł być dumnym posiadaczem takiej ozdoby. Często przywilej ten zarezerwowany był dla konkretnej grupy społecznej, najczęściej takiego zaszczytu doświadczali wojowie z danego plemienia. Taki stan rzeczy możemy zaobserwować przyglądając się bliżej kulturze polinezyjskiej, tutaj aby zasłużyć sobie na tatuaż trzeba było pokonać wroga i “zdobyć” jego wytatuowaną głowę.

W wielu kulturach tatuaż był związany z rytuałami religijnymi lub inicjacją młodych ludzi. W Egipcie starożytnym tatuaż był znakiem przynależności do określonej klasy społecznej lub grupy religijnej. W wyżej wspomnianej już Polinezji tatuaże były również znakiem tożsamości i stanowiły swoiste rodzaje paszportów dla podróżujących po wyspach.

Pierwsze ślady tatuażu datowane są na około 5000 lat przed naszą erą i zostały odnalezione na mumii zwaną „Człowiekiem z Lodu”. Znaki na ciele tej mumii wykonywane były poprzez wcieranie w skórę węgla drzewnego lub jaskiniowego, a prawdopodobnie służyły one do celów medycznych lub magicznych.
Istnieje wiele znaków świadczących o pochodzeniu tatuażu z bardzo zamierzchłych czasów. Między innymi mówi o tym starożytna wzmianka w Biblii gdzie zapisem 19|28 w Księdze Kapłańskiej zabrania się tatuowania ciała. O kwestiach związanych z tatuowaniem ciała wśród starożytnych plemion celtyckich wspomina również Juliusz Cezar.

Względem wcześniejszego podejścia do tatuażu, stopniowo zaczęło ono ulegać kulturowej degradacji.

W Europie bądź Ameryce przez wiele wieków tatuaż uznawany był za “przywilej” wśród więźniów oraz w kręgach przestępczych.
W Europie tatuaż stał się popularny dopiero w XIX wieku, kiedy morska kultura rozprzestrzeniła się na kontynent. Marynarze i żołnierze zaczęli zdobić swoje ciała tatuażami, a wraz z nimi ta praktyka zaczęła się szerzyć. W latach 50. i 60. XX wieku tatuaż był często kojarzony z podziemną kulturą i przestępczością. Według wschodnich tradycji ugrupowań takich jak Yakuza bądź Triada tatuaż świadczył o pozycji w kręgach mafijnych.

Obecnie tatuaż jest popularny na całym świecie i ma różnorodne znaczenie. W niektórych kulturach jest nadal związany z religią i rytuałami, w innych służy jako sposób wyrażenia siebie lub ozdobienia ciała. Zatem teraźniejszy tatuaż traktowany jest głównie jako ozdoba ciała. Jednakże nadal istnieje wśród niektórych ludzi przekonanie o powiązaniach z “ciemnymi interesami” a czasem faktycznie można spotkać jeszcze tatuaże jako oznakę przynależności do gangu.

Niemniej, tatuaż stał się sztuką, a artyści tatuażu są doceniani na całym świecie za swoje umiejętności i twórcze podejście do tego rodzaju artyzmu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *