Po wykonaniu tatuażu zostanie on umyty – oczyszczony z pozostałości tuszu oraz zdezynfekowany. Następnie zostanie zabezpieczony specjalną folią lub przy trudnych miejscach folią stretch. Folię typu Dermalize można nosić do 72h – jeśli nie pojawi się uczucie dyskomfortu. Jeśli użyto folii stretch, należy uważać aby nie zsuwała się w trakcie powrotu do domu. Do 48h możemy odczuwać ciepło, tatuowane miejsce może być opuchnięte i zaczerwienione. Zdarza się również wystąpienie stanu podgorączkowego i chwilowego osłabienia.
Jeśli założona była folia stretch, należy zdjąć ją po maksymalnie 2 godzinach, a następnie dokładnie i delikatnie przemyć tatuaż letnią wodą z dodatkiem szarego mydła. Nie używać mydeł zapachowych ani kosmetyków zawierających barwniki czy substancje zapachowe. Tak samo postąpić po zdjęciu folii typu Dermalize – zdejmujemy ją pod letnią wodą, odklejając od narożników. W przypadku pozostania na skórze kleju od folii samoprzylepnej, można usunąć go za pomącą tłustych olejków typu Bambino, lub kosmetyków do demakijażu, omijając miejsca w których jest tatuaż.
Po umyciu tatuaż trzeba delikatnie wytrzeć. Warto do tego celu użyć papierowego ręcznika, ponieważ samo przyłożenie papierowego listka do skóry spowoduje wchłonięcie wody bez zbędnego pocierania. Po wytarciu pozostawić tatuaż do obeschnięcia przez kilka minut. W drodze wyjątku można wytrzeć tatuaż nowym bawełnianym ręcznikiem. Należy jednak unikać chusteczek higienicznych czy papieru toaletowego, ponieważ przykleją się do skóry a na ranie zostaną drobiny papieru.
Po kilku minutach od osuszenia, należy posmarować maścią. Zalecamy wybrać preparat w maści, nie w kremie. Przez pierwsze dni tatuaż będzie wymagał częstego przemywania ponieważ będzie wydzielało się osocze, wraz z nim organizm będzie usuwał nadmiar tuszu, co jest procesem naturalnym. Przez pierwsze dni należy smarować tatuaż co 2-3h lub częściej gdy zauważymy przesuszenie. Z rozwiązań aptecznych, można stosować maść Alantan Plus (nie zmienił składu!), Bepanthen Baby lub maść nagietkową.
Pamiętaj! Nie wolno nakładać dużych ilości maści. Dla prawidłowego gojenia wystarczy bardzo cienka warstwa preparatu. Tatuaż smarujemy 4-5 razy dziennie aż do całkowitego wygojenia, czyli – dopóki nie złuszczy się naskórek i tatuaż nie będzie całkowicie gładki. Nie stosujemy żadnych opatrunków! Nie stosujemy wazeliny! Nie foliujemy! Nie przesuszamy!
W pierwszym okresie po wykonaniu tatuażu nie należy spożywać alkoholu w nadmiernych ilościach (minimum 14 dni). Nie wystawiać tatuażu na słońce bądź promienie solarium, nie moczyć w wodzie, unikać sauny oraz publicznych kąpielisk (jeziora, baseny, morze) (minimum 30 dni). Powinno się również unikać dotykania rany brudnymi rękoma oraz ocierania czy opierania o przedmioty.
Absolutnie nie wolno drapać strupków powstałych w procesie gojenia ani zrywać schodzącego naskórka. Tatuaż podczas gojenia swędzi a skóra może być nieprzyjemnie ściągnięta. Ulgę w tym przypadku przynosi regularna pielęgnacja. Drapanie podrażnionych miejsc może spowodować nieprzyjemne objawy skórne oraz zły wygląd tatuażu w przyszłości. Nie wolno doprowadzić do przesuszenia tatuażu, spowoduje to nasilenie objawów, które w zależności od tatuażu mogą być znikome
Alkohol oraz wysoka temperatura nie są wskazane ponieważ mocno rozszerzają naczynia co powoduje wyciekanie osocza wraz z tuszem, a co za tym idzie możliwość powstania plam i prześwitów w zagojonym tatuażu. Powodują również przesuszenie, które może spowodować zbyt szybkie zamknięcie przepływu tuszu, którego nadmiar zostanie pod skóra tworząc nieestetyczne zgrubienia. Gdy tatuaż się zagoi, smaruj miejsce kremem z wysokim filtrem, przy każdym dłuższym wystawieniu na promienie słoneczne.
Ubrania noszone podczas gojenia powinny być luźne. Dopasowane bądź obcisłe ubrania mogą powodować dyskomfort oraz otarcia, a w skrajnych przypadkach doprowadzić nawet do zaparzenia rany. Przez pierwsze 3 doby niewskazany jest również duży wysiłek fizyczny. Ćwiczenia siłowe do tego czasu należy odpuścić całkowicie, w okresie późniejszym przynajmniej do 3 tygodni oszczędzać tatuowaną partię ciała.
Należy pamiętać, że tatuaż jest raną otwartą i tak też powinien być traktowany. Pływanie, opalanie się czy brak stosowania się do zaleceń może wiązać się z problemami. Jeśli nie będziesz ostrożny, możesz zainfekować ranę, uszkodzić tatuaż powodując plamy czy utratę koloru. Cokolwiek dzieje się z twoim tatuażem, bezzwłocznie nas o tym powiadom. Korzystanie z forów i grup tatuażowych niesie za sobą ryzyko otrzymania porad, których zastosowanie może mieć tragiczne skutki – np. „posmaruj smalcem” 😉
Poświęć tatuażowi czas i uwagę jakiej potrzebuje do prawidłowego zagojenia. Za wszystkie defekty powstałe z winy klienta studio oraz tatuatorzy nie ponoszą odpowiedzialności! Warto „przemęczyć się” kilka dni przykładając się do pielęgnacji, ponieważ znacznie wpłynie to na wygląd tatuażu w przyszłości. Z uwagi na nasze wieloletnie doświadczenie, potrafimy rozpoznać kiedy uszkodzenia tatuażu czy powstałe defekty skórne są powodem działań klienta – przesuszenie, skubanie etc. Nie trać szansy na darmową poprawkę!
O naturalnych objawach skórnych po wykonaniu tatuażu, oraz możliwych powikłaniach przeczytasz w naszym artykule -> TUTAJ <- Pamiętaj aby wszystkie niepożądane dolegliwości z listy zgłaszać bezpośrednio do swojego lekarza, ponieważ chodzi nie tylko o wygląd wzoru ale i zdrowie. Wszelkie przypisane maści dobrze by było skonsultować z nami, z uwagi na to, że wielu lekarzy nie mając do końca wiedzy o tatuażu, zaleca leki, które stosowane na świeży tatuaż mogą spowodować jeszcze gorsze problemy. Chętnie sprawdzimy skład i zaproponujemy bezpieczny zamiennik, który należy później skonsultować z farmaceutą lub lekarzem.
© 2014-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone
Propaganda Tattoo&Piercing Poznań